reklama

Problémy s obnoviteľnými zdrojmi energie

Už dlhšiu dobu čítam o dôležitosti obnoviteľných zdrojov. Rada by som ku tomu napísala svojich pár slov. Nie som odborník, ale pracujem pre Xcel Energy, spoločnosť na generáciu a rozvod energie. Robím databázy a grafické diagramy nových rozvodných staníc, generačných jednotiek, inštalácií veterných turbín a ich intergáciu do našej rozvodnej siete a energetického účtovníctva v našej miestnej vyrovnávacej autorite.* Preto by som chcela napísať trochu z reality nášho zákulisia. Nasledovné tvrdenia sú čisto iba moje pozorovania z reálnych čísel našej rozvodnej siete, z pozorovania nášho systému, a z rozprávania našich operátorov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (189)
Veterná turbína
Veterná turbína (zdroj: Renewable Energy Laboratory, Photographic Information Exchange.)

Produkovanie elektriny pre domácnosti a priemysel je jeden z najväčších producentov CO2. V USA až 45% ich celkových emisií CO2 pripadá práve na energetický priemysel. 24% pripadá na transport (osoby aj tovar dohromady). Preto sa na energetický a transportný priemysel vyvíja veľký tlak na zmenu. US Congress prijal rôzne opatrenia a regulácie. Napríklad, jedna z najväčších je, že do roku 2012 spoločnosti musia mať 6% svojej produkcie z obnoviteľných zdrojov a do roku 2025 25% produkcie z obnoviteľných zdrojov. Tu, v Xcel Energy to nepredstavuje veľký problém, lebo naša spoločnosť bola iniciatívna a tak naše momentálne portfolio je niekde v okolí 22% z veternej energie. Iba v Minnesote máme vyše 1300 MW inštalovaných veterných turbín, a v celej spoločnosti (MN, WI, SD, ND, CO, TX) máme vyše 3000 MW. Xcel energy je už 3-tí rok vo vedúcej pozícii, čo sa týka veternej energie. Ale napriek tomu, je to dosť?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A tu sa práve musím vyjadriť k problému. Ono, je to síce pekné, že v MN máme naištalovaných vyše 1300 MW veterných turbín, keď to v podstate nie je pre životné prostredie až taká výhra. Energia je totižto priamy tovar. Musí sa minúť hneď, ako sa vyrobí. Momentálna technológia na jej uskladnenie je v plienkách. A naši zákazníci vyžadujú hlavne stabilitu. A jeden prívlastok, ktorý môžeme dať veternej energii je nestabilita. Nie je problém, aby v priebehu jednej hodiny nabehlo na systém 800 MW veternej energie z prechádzajúceho búrkového frontu a za daľšie dve hodiny tých 800 MW zo systému behom pár minút vypadne. Aby ste rozumeli ešte lepšie, energetické spoločnosti sú tvrdo regulované a monitorované. Naša spoločnosť je monitorovaná nezávislou inštitúciou volanou MISO (Midwest Independent Transmission System Operator) a za jednotlivé priestupky sú veľké pokuty. Je to komplikované, ale zjednoduším to takto. Pokutu zaplatíte nie len v prípade, že máte nedostatok energie, ale aj keď máte nadbytok. To znamená, že v každom prípade musíme byť schopný pokryť odbyt našich zákazíkov. Ešte na predstavu, priemerná zátaž našej siete je asi 5500 - 6000 MW (videla som už aj 8000-ovú špičku a 4000-ové minimum). A preto iste vidíte, že 800 MW náhlej energie pre nás predstavuje problém.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A tak, čo sa robí v takej situácii. Ak je to krátkodobý nárazový vietor, jednoducho obmedzíme veterné turbíny a nepovolíme im dodávať energiu do siete. Ak je to celodenný vietor, tak turbínam dovolíme vstup do siete. Ale, a tu je jedno veľké ale, ktoré si veľa ľudí neuvedomí, máme zálohové generačné jednotky, ktoré sa točia naprázdno, a teda spotrebúvajú zemný plyn (tieto zálohové generátory sú všetky na zemný plyn, kvôli ich pružnosti reakcie). Tomuto sa hovorí v našom systéme točiaca sa rezerva (spinning reserve) a je to časť našich pružných generátorov, ktoré sú väčšinou už zosynchronizované so sieťou a sú schopné produkcie behom pár minút. Čím viac veterných turbín zásobuje sieť, tým viac rezervy potrebujeme. Preto je tiež jeden zo základných princípov, že na každú postavenú veternú turbínu, musíme mať konvenčnú záložnú generačnú jednotku. A to je podľa mňa ešte menej ekologické. Lebo zemný plyn sa spotrebúva nezávisle od vetra a náklady na výstavbu veternej turbíny sú predražené kvôli záložnej generačnej jednotke, ktorá sa musí postaviť. (Väčšinou sa nestavia nová elektráreň, ale sa pridávajú nové generačné jednotky v existujúcich elektrárniach.)

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Naša spoločnosť investuje neskutočné peniaze do nových projektov. Sme na vedúcom postavení v mnohých inováciach. Či už je to Smart Grid City, alebo sekvestrácia CO2, alebo aj Wind to Battery projekt. Ináč, aby ste vedeli, ako v plienkach sme ešte s tým uskladňovaním energie. Batéria je na ploche asi ako dva kamióny, váži 80 ton a má úložnú kapacitu 7,2 MWh, s kapacitou nabitie/vybitie okolo 1 MW. :-) Jeden MW síce zásobí asi 500 domácich zákazníkov na 7 hodín, ale v porovnaní s celkovou sieťou je to ako napľutie do jazera.

Najviac ma mrzí, že veľká lobby pre životné prostredie a homeland security doslova vytvorila hystériu okolo jadrových elektrární. Momentálne sa v USA vôbec nepraktizuje obnova vyhoreného jadrového paliva (ako trebárs vo Francúzsku, kde sa 90% odpadu dá znova využiť) a tak vyhorené jadrové palivo v US predstavuje veľkú zátaž na jeho bezpečné uskladnenie. Zatiaľ sa vôbec neuvažuje o stavaní nových jadrových staníc. Pričom tieto sú, čo sa týka CO2 emisií najzelenejšie. Viem, že Černobyl a Three Mile Island je hlboko v povedomí ľudí. Tiež fakt, že atómová energia bola využitá v atómových zbraniach so skutočne ničivými účinkami. Aj toto zanechalo na kolektívnom psyché ľudí veľké jazvy. A tak zelení nemajú problém ľudí presvedčiť, že jadrové elektrárne sú najväčším postrachom ľudstva. Pričom je ironické, že uhoľné elektrárne produkujú do okolia viac rádioaktivity ako jadrové. Tu je zaujímavý výňatok zo www.scientificamerican.com : "In fact, the fly ash emitted by a power plant-a by-product from burning coal for electricity-carries into the surrounding environment 100 times more radiation than a nuclear power plant producing the same amount of energy." Our source for this statistic is Dana Christensen, an associate lab director for energy and engineering at Oak Ridge National Laboratory.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V preklade: "Faktom je, že popolček vypúšťaný z elektrárne - vedľajší produkt z uhoľno-spaľovacích elektrární - zanáša do okolia 100 krát viac radiácie ako jadrová elektráreň produkujúca rovnaké množstvo energie." Ich zdroj pre túto štatistiku je Dana Christensen, pridružený laboratorný riaditeľ pre energiu a inžinierstvo v Oak Ridge National Laboratory. *

* Ospravedlňujem sa za kostrbatý preklad.

Zaujímavé linky:

http://www.xcelenergy.com/SiteCollectionDocuments/docs/wind-to-battery.pdf

http://smartgridcity.xcelenergy.com/learn/frequently-asked-questions.asp

http://www.xcelenergy.com/Company/Environment/Renewable%20Energy/Pages/Wind_Power.aspx

Ivana O'Deen

Ivana O'Deen

Bloger 
  • Počet článkov:  113
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Dieťa šťasteny a večný optimista.Možno zasnený romantik? Zoznam autorových rubrík:  Zo života nevážneFoto-článkyNa rozmedzíMoja rodinaMoje úletyPohľad do duše US tínedžera...iba slováKobyla - filozofTam za vodou v rákosíSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

754 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

88 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu