Vyplakávanie nad Vianocami

Autor: Ivana O'Deen | 21.11.2012 o 20:20 | Karma článku: 10,89 | Prečítané:  1569x

Už sa začínajú ukazovať prvé hlavičky našich každoročných článkov o Vianociach, bedákaním nad zlou konzumnou spoločnosťou a strese z Vianoc. A ja rýchlo píšem článok, nech som v prvej várke pred tým, než to bude téma tak otrepaná, že budeme vystresovaní už len zo všetkých tých vystresovaných článkov.

Vianoce a konzum. Konzum tu je od doby kamennej, kedy sa vytvoril prvý obchod medzi ľudmi. Mimochodom, ja nepovažujem konzum za zlý. Ale to je už téma na iný článok. Vianoce nie sú nejakou výnimkou a okrem toho počas osláv sa vždy konzumovalo viacej než v bežný deň. Teda Vianoce a nadmerný konzum idú ruka v ruke už od začiatku Vianoc ako osláv. Príprava na Vianoce, či už v kostoloch, alebo v domácnostiach nebola ani v minulosti výnimkou, husi bolo treba naštopať dopredu, prasiatka vykŕmiť, ozdoby pripraviť, dom vypratať a povyberať tie najfajnovejšie veci práve na túto veľkú udalosť. Vianočné trhy sú dávnejšia tradícia, ako len posledných 20 rokov. Vianočné trhy tu boli už za socializmu a dokonca tu boli aj pred ním (Wikipédia hovorí, že Vianočné trhy tu sú od neskorého stredoveku. Vo Viedni od roku 1294 od Kataríny tyždeň. Vyslovene Vianočný trh od r. 1626 pred Stephansdomom, ktorý trval 3 týždne) a aj vtedy sa kupovali veci do rodín len kvôli Vianociam. Jediný rozdiel je snáď ten, že dostupnosť vecí bola vtedy iná, a preto sa nám zdalo (pozor zdôrazňujem slovíčko zdalo), že ľudia nešli do extrémov. Nuž ja neviem, ale podľa mňa, rady na mandarínky a banány a iný podpultový tovar, extrémom boli.

Vianoce a stres. Nuž, články na blogy nikdy nepísali deti. Ani v časoch, keď sa o blogoch ani len ľuďom nesnívalo a ani v dnešných časoch. Články na blogy píšu dospelí ľudia. A hádajte čo? Ako dospelí ľudia si uvedomujeme, že atmosféra Vianoc teraz leží na našich pleciach. Nuž, a ono to je stres. Prirodzene, lebo však je potrebné spraviť toľko vecí. Upratať, nakúpiť darčeky, naplánovať rodinné jedlo, napiecť všakovakých dobrôt, stromček vyzdobiť, prípadne pre veriacich aj do kostola ísť a tam pomôcť. No a ono to ide aj do času, aj do nákladov a áno, ľudia začínajú byť nervóznejší. Aj to je normálne. Vezmite si, keď sa pripravuje svadba. Všetci sú vybičovaní na pokraj svojich emócii. A pritom sezóna svadieb neexistuje, svadby sa robia cely rok. A ani reklamy na nikoho nejako neútočia a predsa, sú nervózni, uštvaní, ľudia sa aj pohádajú, aj vystískajú, ale väčšinou sa na ten výsledný deň pozerá s radosťou a väčšinou je pre všetkých nakoniec aj magický. A Vianoce sú vlastne ako taká mini svadba. Teraz si vezmime, že všetky tieto prípravy na veľké oslavy sa dejú simultánne vo všetkých rodinách a sú pre všetkých v jeden deň. Netreba sa potom diviť, že ľudia pociťujú nervozitu iných v obchodoch, na pracoviskách a aj doma. Ale ak ste dobrí rodičia (a ja verím, že väčšina z vás je), tak vaše deti sú od toho cirkusu dosť ochránené a pre nich budú Vianoce v ich spomienkach presne také iste magické, ako boli pre vás. A možno budú o tom ako dospelí tiež vypisovať stresujúce články, ako idú Vianoce dole vodou a ako sú iba o strese a konzume a ako keď oni boli deti...:-)

Vianoce a reklamy. Tu vám dám za pravdu, reklamy sú čoraz skôr a dosť agresívne. Ale ja mám jednu takú celkom zaujímavú vlastnosť. Viem veľa vecí odignorovať. Televízor síce pozerám dosť málo, ale nehovorím že vôbec. Počas reklám sa jednoducho pozriem na FB, či idem na WC, alebo odbehnem do kuchyne. Som známa tým, že dokážem počas filmu aj upratať, aj film pozriem, lebo jednoducho ako začne reklama, začnem upratovať, keď začne film, vrátim sa späť. A tak je aj koza celá, aj vlk nažratý. Jednoducho ich úplne odignorujem. A to žijem v USA, kde reklamy idú 5 minút každých 15-20 minút filmu. Zo začiatku to bolo na porazenie, teraz to jednoducho využijem ako som spomenula vyššie a neprekáža mi to. (Jediné reklamy, ktoré prepínam sú tie srdcervúce s deťmi v Afrike a so zvieratami v útulkoch. Tie ma vždy rozplačú a to mi netreba).

Vianoce a skoré vianočné koledy. Tak ako aj reklamy, ich proste nevnímam. Sú pre mňa úplne ako keby neexistovali. V rádiu si naladím takú stanicu, kde ich nehrajú, keď takú nenájdem, pustím si CD-čko. A v obchode sa väčšinou sústredím na to, čo chcem kúpiť a jednoducho ich podmazovú hudbu a výzdobu ani nevnímam. Tak isto stromček. Ozdobím si, kedy ja chcem. Tohto roku to bude 15. decembra. J Prečo? Preto, lebo tak to vyhovuje naším predstavám. Nerobíme to na Štedrý deň, vtedy sa nám to zdá už neskoro a je veľa iných činností, ktoré v ten deň robíme. Týždeň pred Vianocami sa už do tej Vianočnej atmosféry aj celkom radi dostaneme. Stromček ešte nebude veľmi opadávať a vydrží až do Nového roku, kedy sa odstrojí.

A preto ľudkovia, nestresujte sa zbytočne. Máte kontrolu nad tým, ako budete svoje Vianoce tráviť. Nikto vás nenúti ani nakupovať, ani vypekať a dokonca ani upratovať. Je to iba na vás. Vianoce sú perfektné aj v normálne upratanom dome. Stromčeku nevadí, že ste tie okná neumyli. Ak to robíte pre rodinu, verte, že ani im umyté okná nebudú nijak figurovať v ich spomienkach. A ak to robíte pre seba... nuž potom sa nemôžete sťažovať na stres. A presne túto istú mantru si opakujte aj pri všetkých ostatných činnostiach spájajúcimi sa s Vianocami. Spýtajte sa sami seba, prečo to robíte a ak je to nepotrebné pre čaro Vianoc, tak to nerobte. Uvidíte, že s vyrovnanou mysľou a pocitom zmyslu pre veci sa aj predvianočný stres znáša oveľa lepšie.

Želám vám všetkým prijemné strávenie predvianočných priprav.

P.S A kvôli susedom si starosti nerobte. Ti vás ohovoria tak či tak. :-P

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Česko zakázalo poyb medzi okresmi

Vláda zakázala pohyb medzi okresmi. Nestačí to, zhodujú sa šéf lekárskej komory a predák odborárov.

AUTORSKÁ STRANA PETRA SCHUTZA

Diskrétny pôvab vakcinácie a bezprizorný Brusel (týždeň podľa Schutza)

Z produkcie tých, ktorým dal šancu, aby zlepšili Slovensko, by bol Kuciak zronený.

Chášukdžího vraždu schválil saudskoarabský princ, zistili americkí tajní

Washington zavedie opatrenia súvisiace s kauzou zavraždeného novinára.


Už ste čítali?