Ako si to tie prasce americké dovoľujú!

Autor: Ivana O'Deen | 15.12.2013 o 8:39 | Karma článku: 15,81 | Prečítané:  22125x

Vo štvrtok som dostala zaujímavý e-mail od osoby, ktorú som nedávno skritizovala ohľadom názoru na Američanov a poukázala som na to, že genralizácia je škodlivá a poukazuje na xenofóbiu autora. V e-maily mi bol dodaný link na naše Topky s článkom o tom ako sa Slovensku dostal útok v USA a to dokonca v priamom prenose a ako si z nás robia nesmiernu prenesmiernu srandu. A táto osoba odo mňa čaká môj názor na toto nehanebné správanie sa v priamom prenose. A tak tu je teda môj názor na danú vec.  

Pôvodne som iba pokrčila ramenami a povedala si, že táto osoba zjavne nepochopila, o čom vlastne tento program bol a nemala som vôbec chuť jej odpovedať. Je mi jasné, že ak už má niekto názor pevne spravený, bude iba veľmi neochotný ho zmeniť. Tiež viem, že týmto článkom vyvolám nevôľu medzi ľuďmi. Niekedy mi príde úsmevné, keď niekto nepochopí srandu a tiež, keď sa niekto berie strašne smrteľne vážne, niečo v štýle malej skupiny fanatických islámistov vyhrážajúcich sa smrťou niekomu, kto nakreslil karikatúru Mohameda. Lenže potom som sa zamyslela a povedala si, že možno táto osoba iba nevie po anglicky a teda je plne odkázaná na ten článok na Topkách.

Zabudnime teraz, že je to vysielanie na Comedy Central (ktorý mimochodom vysiela aj také chuťovky ako South Park a Reno911!); zabudnime, že toto nie sú hlavné správy, ale jedna z najsatirickejších politických relácií; zabudnime, že Jon Stewart nie je moderátor, ale glorifikovaný stand up komik, ktorý si robí absolútnu prdel zo všetkého a zo všetkých, a že hyperbolizáciu, ktorú používa je zjavne použitá na to, aby každému bolo jasné, že je to satira a nie skutočný názor (jeho, či ľudí v USA). Iba veľmi hlúpy človek by mohol veriť tomu, že Jon Stewart si naozaj myslí, že prezident (hociktorej) krajiny je krava. Mimochodom, aj toto Topky zmrvili, lebo on nášho prezidenta ku krave neprirovnal, on jednoducho vyhlásil, že prezidentom JE krava (čo je významovo dosť veľký rozdiel, už len napríklad v tom, že to prvé by bolo urážka, kým to druhé je zjavný nezmysel). Ale na druhej by sme sa mali tešiť, lebo Jon Stewart nás nie len že našiel na mape, ale dokonca mal aj správne znázornenú našu vlajku a štátnu pečať našej republiky. Len tak mimochodom ten vtip s prdmi v debničkách mi tak trochu pripomínal kauzu s predajom CO2 emisií, ale neviem sa rozhodnúť, či to bolo skutočné poštuchnutie, alebo iba šťastná náhoda pre Jona.

"Dobre", poviete si, "ale robiť si srandu z iných je úbohé a vôbec, ako si to vôbec dovoľuje, to prasa jedno americké" Síce trochu pokrytecké od národa, ktorého vtipy sú prešpikované Židmi, Cigáňmi, Záhorákmi, homosexuálmi a blondínkami, a ktorý si toť nedávno zvolil Kotlebu, ale je to jeden z oprávnených názorov. Zdá sa mi, že Jon sa nesekol v satire (ešte sa k tomu dostanem), ale sekol sa v tom, že nepochopil aké nízke sebavedomie máme ako národ. Často sú najprecitlivejší ľudia tí, čo majú nízke sebavedomie a nedokážu sa povzniesť nad vtipy (skutočné, či domyslené), čo sú akýmkoľvek štýlom adresované im. Berú sami seba tak strašne vážne, až sa nakoniec úplne zabudnú smiať celkovo a ich život sa stáva nezáživnou sivou rutinou plnou odporných ľudí, bez radosti a bez humoru. Nerada takto generalizujem, lebo národ je abstraktný pojem, skladajúci sa z mnohých jedincov, ale začínam mať pocit, že väčšina jedincov, z ktorých sa tento národ skladá, z nás robí skutočne národ s veľmi nízkym sebavedomím.

Zjavne Topky nepochopili (alebo naschvál prekrútili) zmysel tejto relácie. Ich vlastná veta: "V dobrej nálade sa niesol celý program, zjavne ho netrápilo ako budú reagovať Slováci, keď to uvidia." by nás mala potešiť. Prečo? Pretože zjavne Jon Stewart považuje Slovákov za dosť inteligentných na to, aby pochopili jeho satiru. Zjavne ma vyššiu mienku o našich médiách ako o tých amerických. Mám ale pocit, že aspoň čo sa Topiek týka, tak sa dosť mýlil.

A tu sa práve dostávame k podstate môjho článku. Výklad Topiek totižto celé vysielanie dosť skreslili. Nieže by nepreložili tie hlavné veci v ukážke, ale nepreložili to úplne všetko a teda sa stratila tá úplne najhlavnejšia podstata tejto paródie. A to, že Jon Stewart si síce robil srandu, ale vôbec nie zo Slovenska, nie veru, ale z amerických médií a ako tieto reagujú na takéto správy.

Začína totižto výpočtom, že prečo sú USA tie najveľkolepejšie. Lebo majú tú najhviezdnatejšiu a najpásikovanejšiu zástavu, majú najlepšie Loco Taco (pre tých pomalšie chápavých, tacos sú mexickým jedlom a vonkoncom nie americkým a majú najlepšiu Oprah na svete, a pritom spomenie, že tá kanadská je úplne na ho..uby. Už len v tomto úvode musí byť normálnemu neprecitlivenému človeku jasné, že už tu podrobuje americký patriotizmus veľkej satire. Svoju scénu o Slovensku začína vetou (ktorá mimochodom v Topkách nebola celá spomenutá): "You know, I always feel bad for whatever country is just above America on these lists, because invariably this county is used as the standard for just how far we have fallen as the people." (Viete, vždy je mi ľúto akejkoľvek krajiny, ktorá je hneď nad Amerikou na týchto zoznamoch, lebo bez výnimky je táto krajina použitá ako štandard ako veľmi hlboko sme sa ako ľudia prepadli.) Hneď po tejto vete sa prearanžuje na paródiu skutočného moderátora amerických správ, ktorý síce tieto veci na Slovensko nepovie, ale ich implikuje v správach svojim hrobovým prednesom (mimochodom celá scéna so Slovenskom je akože vnútorným monológom toho moderátora). Pričom Jon Stewart sa snaží svojou extrémnou hyperbolou naznačiť, že Slovensko určite nie je až tak hlboko a že je to úplne normálna krajina, a že toto sú iba dáke úplne od veci zoznamy, ktoré v realite napokon vôbec nič neznamenajú. (Bože, mne sa ani nechce veriť, že musím, vysvetľovať pointu vtipu.)

Mimochodom, keď sa tieto výsledky zverejnili v našich novinách, našiel sa dosť veľký počet diskutujúcich, ktorí sa vytešovali, že áno, áno, sme nízko, ale pozrite sa na tých hlupákov Amíkov, oni sú ešte nižšie ako my, hahaha. Vtedy je to kóšer, všakže? Ale nedajbože, že niekto stôl otočí, to je hneď oheň na streche.

Je mi ľúto, že Vás naše médiá vodia za nos. Média vo všeobecnosti majú agendy, propagandy a iné gandy. Jon Stewart sa snažil satirou ukázať, aké sú médiá manipulatívne a že v podstate používajú metódu negativistického šokovania a aké je to vlastne úbohé. Topky sa síce veľmi inteligentne neprejavili, ale ja naďalej dúfam, že Topky sú Topky, prázdny bulvár hľadajúci vlastné negativistické šokujúce správy a nie odraz nás, ako národa.

A ešte úplne na zaver, že čo si sama myslím o PISA testovaní? Snáď iba toľko, že už dosť často som si overila, že vzdelanie a múdrosť nejdú ruka v ruke a už vôbec nie sú synonymá.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Testovanie začne už v pondelok. Dokedy sa treba otestovať a čo sa zmení?

Testovanie si vo februári zopakujú najhoršie okresy.

Dobré ráno

Dobré ráno: Dotácie na rodovú rovnosť rozdali čudne

Ministerstvo rozdávalo viac ako 21-tisíc eur.

Komentár Zuzany Kepplovej

Hluchá linka, nefunkčná appka

Keď štát rieši násilie v rodinách.


Už ste čítali?